Довършителни дейности и почистване на мокета

Довършителни дейности и почистване на мокета


Как да поправите повредените зони и да премахнете петната, така че подът ви винаги да изглежда като нов
Ако след толкова труд и усърдие при полагането на настилката  изпитвате трудно преодолимото желание да се изтегнете върху новия си мек и уютен под...то просто му се отдайте! Приятно е, няма спор... Трябват още малко усилия, за да доведете започнатото до успешен край. Довършителните операции - задължителни са, без компромис, защото, колкото и добре да сте положили настилката, без


Первазите и преходните лайсни


вашето чудесно мокетено творение ще изглежда леко недовършено. Освен да подсилят естетиката, те има и важна практическа задача – да фиксират краищата на покритието, така че да ви предпазят от препъване в стърчащи, нагънати или смачкани ръбове. Зад первазите минава и пътят на кабелите в дома. Най-популярните варианти са от алуминий, пластмаса и дърво.

За да се получи плавен преход към ламинат е нужно двете зони да са на едно и също ниво. Поставете предварително долната част на преходната лайсна под двете настилки. Кликнете върху нея покривната шина.
За преход към плочки използвайте алуминиеви лайсни. Те са нечувствителни към химичните вещества, които обикновено се отделят при покритие от плочки. В случай, че има разлика в двете нива, ползвайте лайсни за разлика в нивата.
На прехода към стените най-подходящо завършващо решение са специалните пластмасови профили за залепяне на ленти от мокет. Те се захващат с дюбели към стената.

Добър начин да интегрирате визуално стълбищното пространство към помещението е

 


Облицоването на стълбите.


Това в голяма степен ще смекчи звука от тракане на токчета или тътена от детски крачета, а и със сигурност ще направи стълбището една идея по-обезопасено. Стълбите са предизвикателство дори и за опитните, именно поради многото ръбове и разлики в нивата. Но, място за колебания няма! Ето и първият трик: Най-лесният начин да облицовате стълбите е като залепите парчетата с екстра силна двустранна монтажна лента. Следвайте инструкциите на майсторите от HomeMax и в четири лесни стъпки ще преминете успешно и през това последно приключение.
Стъпка 1: Започнете работа в посока от горе надолу. Винаги обработвайте едновременно отвесната и хоризонталната част, както е показано на фиг. 1. Не забравяйте и предния кант на стъпалото – облепете лицевата и долната му страна.
Стъпка 2: Облепете отвесната част с хартиена лента. Измерете и отрежете парче, което да пасва точно на размера й. Отстранете горния защитен слой на лентата и притиснете парчето добре чак до ръбовете.
Стъпка 3: Отрежете достатъчно голямо парче, за да облицовате стъпалото чак до вътрешния ръб на долната страна на канта. Аналогично на стъпка 2, отстранете горния хартиен пласт на лентата и натиснете плътно по цялата площ.
Стъпка 4: Сега идва ред на канта. Подгответе хартиената лента за подлепяне на двете зони (отпред и отдолу) и опънете парчето мокет по лицевата страна на канта. Притиснете го силно до края на вътрешния ръб. Ако покривният материал е с по-голяма твърдост, можете да го фиксирате допълнително отдолу с такер или гвоздеи.


Готово! Сега е моментът да избършете потта от челото, да се огледате наоколо и да се насладите на красотата, която сте сътворили. Стаите, стълбището, лайсните, первазите... всичко е перфектно, изпънато по ръбчетата, съвършено...до толкова, че бихте искали да остане така завинаги - здраво, чисто и непокътнато. Не позволявайте това чувство да ви пречи да ползвате с удоволствие новия си под, от страх да не го повредите или замърсите. Защото за всичко има лек! Ето няколко полезни съвета за това как да запазите трайно идеалния вид на вашия под. Нужни са само две неща – малко търпение и няколко резервни парчета мокет.


Поправка на повредени зони


Малки повреди, като например дупки от цигара, могат да бъдат отстранени безпроблемно с помощта на замба. Поставете я върху повредената зона и с няколко уверени удара с чук отрежете проблемното парче (фиг. 1). По същия начин отрежете парче с аналогичен размер от резервния мокет (фиг. 2), като за удобство подложите под него дървено трупче. Залепете отрязаното парче в дупката, като внимавате да спазите посоката на материала (фиг. 2).
Упорити петна, които не могат да се почистят дори и с помощта на специализирани препарати, също лесно могат да бъдат отстранени чрез изрязване. За тази цел поставете върху покритието едно от резервните парчета, като спазвате посоката му. Поставете отгоре твърд шаблон, по който да изрязвате, напр. керамична плочка. С остро макетно ножче изрежете в дълбочина едноврменно и двата пласта настилка (фиг. 3). Почистете кантовете на прореза и пробвайте на сухо дали новото парче пасва точно в него. Ако всичко е наред, фиксирайте го за основата с монтажна лента (фиг. 4).
Подутините и неравностите в настилката също могат да бъдат безпроблемно изгладени. Пробийте с върха на остър нож малка дупчица в подутината. Използвайте спринцовка за еднократна употреба, за да шприцнете лепило за мокет под повърхността й. Натиснете здраво мокета отгоре, за да се залепи.


Почистване на петна


Опитвате се да премахнете нервиращото леке, но само го втривате още по-дълбоко в материята и/или го размазвате на още по-голяма площ. Без интелигентен подход мисията „Почистване” може да се окаже доста сложна. В схватката с петната винаги е по-добре да запазите самообладание и подходите стратегически. И най-вече...
Не търкайте! Това само ще влоши нещата. Навлажнете леко замърсената зона и втрийте сапун, прах за пране или друг подходящ почистващ препарат. Започнете да ограничавате петното с леко потъркване от краищата към центъра, за да не му позволите да се разпростре. Оставете третираното място да изсъхне и го почистете с прахосмукачка.
Специален съвет: Ако използвате препарат за петна, тествайте действието му върху настилката най-напред на по-закътано от погледите място, тъй като при някои препарати съществува риск от обезцветяване на материалите. Ако всичко е наред, почиствайте смело навсякъде!