Лепене на плочки на пода и стената

Лепене на плочки на пода и стената

Равният размер на фугите е еднакво важен и при диагонално, и при успоредно редене

Лепенето на плочки си е наистина сериозна работа, която може да крие доста рискове за все още неуверения домашен майстор. Несъразмерни фуги, изкривени линии, хълцащи, хлопащи, подскачащи, местещи се в гнездата си или ...О, само това не! – падащи от стената плочки – това са все ужасяващи истории, известни от майсторлъшка митология. Но, повярвайте, за съвременният ерудиран направи-си-сам експерт повечето от тези клопки не съществуват. Лесно е, наистина, с помощта на правилните техники и точните съвети, можете без особени усилия да покриете желаните места във вашия дом – под, стена или специални зони, с бляскава, здрава и идеално подравнена облицовка. Ние от HomeMax сме тук за да ви помогнем в този процес. Ако сте готови с избора на плочки и вече сте си набавили необходимите материали и инструменти можем да започнем с лепенето.
Има известни разлики в техниките, в зависимост от това дали облицовате стена или под. Ще ви покажем тънкостите и в двата случая.


Лепене на стената 

Стъпка 1: Грундирайте основата. Това е наложително при повечето повърхности, особено при плоскости от гипскартон, за да може след това лепилото да хване добре и да няма пукнатини. И тук важат основните изисквания за добре подготвената основа – тя трябва да е 1. чиста, 2. суха и 3. гладка. 

Стъпка 2: Ако възнамерявате да покриете цялата площ от пода до тавана, най-добре е да започнете от пода с един пълен ред от цели плочки. В случай, че планирате да редите до определена височина, отбележете предварително завършващата линия и под нея залепете първия си ред от цели плочки.

Стъпка 3: Започнете да нанасяте на части лепилото с помощта на назъбена маламашка, като равномерно го „разресвате”. Ако все още изпитвате дори и лека неувереност преди старта, започнете лепенето от някой по-скрит ъгъл на стаята. С повече кураж преминете към обработването на цялата стена. Покривайте с лепило само толкова голяма площ, колкото можете да обработите в рамките на 15 минути. В началото е препоръчително да започнете с намазването на по-малко пространство, за да не изсъхне преди да успеете да го покриете. След няколко успешни реда можете да ускорите работата си, като разнасяте и разресвате лепилото върху по-голяма площ наведнъж.

Стъпка 4: За да сте сигурни, че спазвате прави хоризонтални линии, използвайте маркираща линия. Закрепете шнура на първата плочка в реда.

Стъпка 5: Опънете линията между ъглите на първата и последната плочка. Той ще ви служи като ориентир, по който да подравните целия ред. Предимството – след като свършите с подравняването, няма да останат никакви видими следи от помощните средства. 

Стъпка 6: При поставянето на плочки майсторлъкът се познава по фугите. За да постигнете еднакъв размер използвайте монтажни кръстчета. Не забравяйте да ги отстраните веднага щом като лепилото дръпне. Грижливо почиствайте остатъците от него върху готовите зони с помощта на влажна гъба. Не отлагайте тази работа за после, защото засъхналото лепило се почиства много по-трудно. След толкова усърдие не си струва да оставите с петна вашата чисто нова, идеално подравнена, лъскава стена!

Професионалният съвет на HomeMax: Как да определя ширината на фугите?


Те зависи от размера на плочките. При керамични плочки с ширина до 150 мм стандартният размер на фугите е 2 мм. При размер над 150 мм се оставят от 2 до 8 мм. При клинкер спазвайте ширина на фугите от 4 до 10 мм. Общото правило: колкото по-високо е допустимото отклонение в размерите на плочките според класа им (напр. при по-едрозърнести материали), толкова по-голямо разстояние трябва да оставяте помежду им. При външни покрития е важно фугите да са поне 4 мм – това позволява разширяване и стесняване на материала според температурите промени при различните сезони.

Лепене на пода


Тук е важно да обърнете специално внимание на основата. Не си позволявайте небрежност в това отношение, защото дори дребни недостатъци могат значително да скъсят живота и да намалят качеството на керамичния ви под.


Подготовка на основата

Тя трябва да бъде чиста, суха, заравнена, без мазни петна и пукнатини. Ако е от силно попиващ материал - цимент или бетон, трябва предварително да я обработите с дълбокопроникващ грунд. Ако установите значитени неравности, шпакловайте по-големите дупки и пукнатини още преди да грундирате. Изравнете нивото с помощта на самонивелираща замазка, като я разнасяте равномерно по цялата площ с помощта на гумена шпакла. Добре е да оставите вашата нова заравнена основа да съхне поне два дни (проверете колко точно време е нужно в инструкциите за работа с продукта). Прясната циментова замазка трябва да съхне минимум 4 до 6 седмици.


Съществуват два основни метода за редене на плочките – успоредно и диагонално (и комбинация от тях). Независимо към кой от двата метода ще ви поведе дизайнерският ви порив, следвайте неотлъчно съветите на HomeMax относно техническите аспекти.


Успоредно редене (Фиг. 1) Ако решите да поставите плочките под прав ъгъл спрямо стените, най-напред опънете шнур в средата на помещението, успоредно на дългата стена. Покрай шнура подредете целия си първи ред. Продължете да редите по хода на коня покрай перпендикулярната (късата) стена, докато покриете площта до отсрещната страна, както е показано на фиг. 1. Вземете предвид наличните разширителни фуги в основата (при циментова или бетонена настилка) и в никакъв случай не позволявайте те да бъдат запечатани под настилката.

Диагонално редене (Фиг. 2): При тази техника е важно най-напред да определите централните оси в средата по дължината и ширината на помещението. Върху тях се реди диагонално. След това маркирайте през центъра (пресечната точка на двете основни оси) помощни диагонали под ъгъл от 45˚. По тези линии се реди успоредно, както е показано на фиг. 2.

Комбинирина техника (Фиг. 3): Интересна визия на пода се получава ако комбинирате горните два метода. Облепете с ред от по половин плочка цялото помещение, като по този начин обкантите пода. Запълнете вътрешността на получения правоъгълник, като поставяте плочките диагонално. Тази техника, освен че разчупва пространството, предоставя и множество възможности за цветови комбинации.

Нанасяне на лепилото (Фиг. 4): Разбъркайте лепилото за плочки с помощта на бъркалка, докато получите хомогенна маса. С помощта на назъбената маламашка го нанасяйте върху основата на малки части, така че да можете лесно да ги обработвате. Поставяйте плочките върху лепилото с лек натиск, като ги донагласяте в гнездото им с леко почукване с гумен чук. При това внимавайте отдолу да остава винаги достатъчно дебел слой лепило. Спазвайте препоръчителната ширина на фугите, посочена в инструкциите на производителя. И тук от полза могат да ви бъдат маркиращата линия и монтажните кръстчета. Продължете така, докато облепите цялата предвидена площ.

 

До тук отлично! Облицовахте жилището си с плочки със собствените си ръце, и то по-бляскаво и съвършено, отколкото би го направил все друг емоционално необвързан с домашния ви уют наемен плочкаджия.
В следващата ни секция ще намерите съвети за довършителните дейности – рязане, фугиране и работа на трудни места