Малки архитектурни елементи в градината

Малки архитектурни елементи в градината

Треяжи

Ако искате лесно да покриете скучна стена с растителност, може да използвате треяж: ажурна дървена или метална решетка, чието предназначение е да служи за опора, по която да се увие растителност. Треяжите може да прикрепите към стена или ограда, а може и да ги използвате като свободно стоящи. Те са също така лесно решение, ако решите да оформите пространства, да изолирате от погледа гледка или нежелан предмет, да разнообразите монотонността на конструкцията при големи перголи и навеси. Използвайте треяжите или съчетани с други архитектурни елементи, или самостоятелно, като зелени “паравани”.

Шатри

Ако искате да имате сянка в градината си и защита от внезапен летен дъжд но да избегнете по-тежки или трайни конструкции като перголи и навеси, може да се възползвате от предимствата на шатрите. Те се монтират и демонтират бързо, леки и преносими са. Горната им част е направена от подходящ вид платно, долната е елегантна, обикновено от дърво или от метал. Най-често шатрите са квадратни или правоъгълни. Има и съвсем леки варианти, в които преобладават платното и въжетата, а дървените или метални колони са съвсем оскъдни. Разположете шатрите върху тревата, върху градинска или дървена настилка или близо до басейн или водна площ. Под тях сложете маси със столове, оформете кът за сядане и почивка или място за игра. Ако желаете да покриете по-голяма площ, например по тържествен повод, подредете един до друг няколко модулни елемента или отделни шатри. Други лесни и евтини начини да се сдобиете с приятна сянка в градината, са чадърите и парти павилионите.

Камини и грилове

Едно от най-приятните летни занимания е готвенето на открито с приятели и семейство. Може да направите това с помощта на камина на открито, на преносим или на статичен грил. Винаги разполагайте камината или грила върху градинска настилка. Разположите ги в непосредствена близост до къщата или на терасата, ако имате достатъчно място. Друг вариант е да обособите специална тематична площадка някъде в градината. Ако искате да съчетаете камината и грила с ажурна сянка, комбинирайте с пергола. Ако предпочитате плътна сянка и защита от дъжд, съчетайте с навес с плътен покрив. По този начин може да се оформи приятно място за сядане на открито, например с дървени или ратанови мебели, заобиколено от ароматно-кулинарни и декоративни растения. Когато определяте мястото на грила или камината, добре е да го съобразите с посоката на вятъра.

Можете да си закупите готови камина и грил, а може и да ги направите по индивидуален проект.
Продават се готови грил-камини, направени от глина и цимент, бетон или друг материал. В зависимост от материала, грил-камината тежи между 300 и 600 кг. Добре е първо да изградите бетонов фундамент, върху който тя да “стъпи” на мястото, където смятате да я разположите. Следвайки инструкциите, свържете отделните елементи на конструкцията със специално лепило или теракол. Запълнете фугите с шпатула. Ако сте избрали бетонова грил-камина, след сглобяването облечете с подходящ материал или измажете бетоновите елементи и ги покрийте с подходяща мазилка или боя. Може да закупите различни като дизайн скара за въглища с кутия за пепел, комплект шишове и други елементи, които да придадат повече индивидуалност на грил-камината ви.

Също така за градината си може да изберете готов подвижен или неподвижен грил, с опция да работи с дървени въглища, газ или електричество. По-автентично усещане за контакт с жив огън дава грилът на дървени въглища, който се предлага в различни размери и форми: има обикновени кръгли грилове с малка повърхност за печене, колички за барбекю, грилове с кръгла форма и капак, които наподобяват печка. Дървените въглища също са разнообразни по форма и качество. Особено подходящи са брикетите, тъй като те създават дълготрайна и равномерна жар. За да избегнете изгарянето на храната, изчаквайте, докато по дървените въглища не се виждат никакви пламъци, преди да сложите това, което ще печете. Ако предпочетете грил на газ, това ще ви улесни при печенето, защото след като се нагорещи, може да поддържа постоянна температура и не отделя миризми и пушек. Подобен ефект имат и гриловете с вулканични камъни, които също в продължение на часове поддържат постоянна температура.

Ако ще изграждате грил, той трябва да е висок около един метър, а големината му може да е различна – в зависимост от предпочитанията ви. Може да го иззидате от зидарски или огнеупорни тухли или да го излеете от бетон. Вградете повече държачи, за да можете да променяте позицията на скарата и решетката за въглени. Към грила може да предвидите място за въглищата, както и плот за поставяне продуктите. Може да вградите в плота и мивка и да оформите лек плот, тип кухненски на открито.

Безопасност

Когато първоначално разполагате грила или камината, е важно те да са стабилни. Добре е за запалването да използвате само определените за целта средства, а не спирт, защото това може да доведе до експлозия. Също така е препоръчително винаги да има кофа с вода близо до грила.