Моята градина - биотрапеза

Моята градина - биотрапеза

Отглеждането на своя собствена храна има много ползи за здравето. Това ви помага да се храните с повече пресни плодове и зеленчуци. Във вашата градина вие решавате какви видове торове и пестициди ще влязат в контакт с отглежданите от вас растения и това ви дава възможност да контролирате кога да събирате храната си. Зеленчуците и плодовете, които узряват в градината, имат много повече аромат и хранителни вещества, отколкото купената продукция. Освен това вашата лична градина ви дава възможност да си приготвите и най-различни други неща, вместо да се въртите из магазина и да се чудите какво още да си вземете от рафта. А какво може да се сравни с домашното сладко, туршията или обичаната от всички лютеница!

Също така отглеждането на плодове и зеленчуци може да бъде и забавно. Това е чудесен начин да сте повече време с децата си, да ги научите да обичат растенията и дори да се грижат за тях. Или пък може да бъде място, където да се измъкнете от натовареното ежедневие и да прекарвате времето си на открито под слънцето.

Вземането на решение какви плодове и зеленчуци ще отглеждате зависи от това какво най-много допада на вас и вашето семейство като вкус, какви растения ще се поберат в рамките на вашата градина и кои от тях са подходящи за вашия географски район.

Може ли да расте нещо екзотично, което е трудно да се намери на местния пазар на земеделските производители? Твърде скъпи ли са любимите ви зеленчуци и плодове в магазина и удовлетворени ли сте от качеството и вкуса им?
Цената на един пакет от семена за вашата градина ще се изплати и отгоре с размера на произведената храна, да не говорим за съдържание на хранителни вещества, свежест и вкус! Пресните плодове и зеленчуци, особено органичните, са скъпи, когато си ги купувате, но вие може да спестите много пари само за един сезон с отглеждане на някои в собствения си заден двор.

Какви растения да засадите в градината си, както и как да се грижите за тях, за да се сдобиете с богата реколта, е може би по-лесно, отколкото си мислите. Засаждането на растения, които включват плодови дръвчета, зеленчуци и цветя, означава, че сте комбинирали естествени спътници и ако планирате всичко правилно, ще може да се насладите на прекрасна градина, пълна с плодовете на труда ви.

Започнете с малки растителни неща, които бихте искали да ядете.
Изберете място с най-малко 6 часа с добра дневна светлина и достъп до вода.
Старайте се да не замърсявате излишно почвата с химични торове.
Обмислете използването на модулни повдигнати лехи за зеленчуците, което ще ви позволява да контролирате състава на почвата.
Говорете с други градинари, намиращи се във вашия район, за да получите обща представа какви плодни дръвчета и зеленчуци растат най-добре във вашия район.
Бъдете търпеливи, докато се култивират отношенията ви с вашата градина. Не след дълго ще се възползвате от предимствата.

Подгответе си необходимия инвентар за работа в градината

Трябва да се сдобиете с няколко инструмента, необходими за градинарството, преди да изцапате ръцете си с пръст. Правилните инструменти осигуряват повече комфорт и ефективност, което означава и по-малко работа за вас!

Ето какво ще ви трябва, за да започнете:

Мотика – използва се за плевене и копаене на малки дупки.
Градинарски ръкавици – един добър чифт ръкавици може да предпазят ръцете ви от насекоми (ако сте гнусливи), бодливи растения и плевели.
Лейка и/или маркуч – в зависимост от водните нужди на вашата градина и в близостта до вашия водоизточник.
Количка – за по-големи градини е необходима една за транспортиране на мулч, мръсотия, и компост.
Права лопата – за копаене на големи дупки.
Гребло – идеално за разпространение на мулч и събиране или транспортиране на отпадъци, които са се събрали около вашата градина и между растенията.
Ножици – необходими за рязане на тънки клонки, стебла на храсти и цветя.
Овощарска ножица – удобна за рязане на по-дебелите и високи клони на плодните дървета.
Вила – това е основен инструмент, ако желаете да създадете купчини компост или да събирате сено, слама и дори да обръщате пръстта.
Клещи за връзване – изключително удобни за връзване на домати, краставици, тиквички и др.
Слънцезащитна шапка – уверете се, че е с UV защита и широка периферия.