Плочките, от които се нуждаете

Плочките, от които се нуждаете

Плочките – стилно и стабилно покритие


Всеки знае как изглежда една баня, оставена на мазилка...Меко казано неуютна гледка. И колко различно е усещането да си вземеш душ в блестящата, стилно декорирана и релаксираща атмосфера на.....облицованата с плочки баня.
Керамичното покритие, независимо дали е решение за кухнята, коридора, банята или всекидневната, дали краси пода и/или стените вътре във вашия дом или цъфти върху външната фасада, има свойството изцяло да променя пространството. Това е материалът, който умее да придаде едновременно стабилност и изтънченост в интериора и/или екстериора на вашия дом.
В следващите няколко текста майсторите от HomeMax ще ви разкажат всичко, от което се нуждаете, за да облицовате успешно – красиво, трайно и най-вече – напълно самостоятелно, желаните зони във вашия дом. Следвайте ни стъпка по стъпка през основните етапи - избор на подходящия тип материал, необходими инструменти, лепене на пода и стената и довършителни дейности – рязане, фугиране и др. 

Плочките, от които се нуждаете

Светът на керамичните плочки е мястото, където можете да оставите въображението си да полети. Разнообразието от визии на пазара е огромно – от стандартните квадратични формати през мозаечни решения с различни форми и размери до широка цветова гама от фризови акценти, флорални елементи, орнаменти и други декорации. Прекрасно, но...както ние в HomeMax винаги съветваме – качеството трябва да е приоритет! Защото не всяка мозайка би издържала напрежението под стъпките на вашия под и не всяка керамика би преживяла мразовитите дни върху фасадата на вашата къща! Затова, нека погледнем нещата откъм практическата им страна и да въведем ред в стандартите, които категоризират отделните типове продукти.

Керамиката важи като най-здравото покритие. Тези продукти са високо устойчиви на температурни шокове, на износване и надраскване. Те са слабо податливи към предизвикателствата на влагата и лесни за почистване. В зависимост от състава, свойствата на вложените материали и методите на производство има значителни разлики в характерисктиките, а от там и в зоните на приложение на крайните продукти.

Най-популярните

Видове материали

според състава и начина на им производство са фаянс/теракота и гранитогрес.
Основните съставки на фаянса и теракотата са глина, каолин, кварц и креда (калк). Към тази смес се добавя вода и под високо налягане се оформят суровите заготовки. След като изсъхнат, те се изпичат при температура от 1200˚. Глазурата се състои от фино смлени стъклени частици, примесени с вода. След изпичане на глазурата се получава готовият продукт.

Относително широкопорестата структура на материала придава на фаянса висока устойчивост към стандартните почистващи препарати, както и към киселините и основите, използвани в домакинството. По същата причина обаче този тип материал не е особено подходящ за екстериорно покритие, тъй като устойчивостта му към промените в атмосферните условия е относително ниска.

Гранитогресът има висока устойчивост към температурни амплитуди. Основни причини за това е добавеният към състава им фелдшпат, както и по-ниската попиваемост на заготовката. Освен това температурата на изпичане и налягането, при което се произвежда този материал, са значително по-високи, отколкото при фаянса. Това прави гранитогреса особено подходящо покритие за външни стени и други екстериорни настилки. Налични са на пазара във варианти с и без глазура. При глазираните гранитогреси цветовата гама се постигат чрез оцветяване на глазурата, а при неглазираните – чрез добавяне на цвят в сместа на заготовката.

Гранитогресът се препоръчва като покрития при високи изисквания за здравина, устойчивост на натоварване, замръзване, контакт с химични вещества и пр.
Според степента си на издържливост плочките са разделят на пет основни групи или

Класове на обработка

Клас I обхваща продуктите с най-ниска степен на издържливост, а класовете III и IV включват керамични продукти съответно със средна и висока степен на издържливост. В зависимост от класа, цената може да варира значително, но пък по правило по-високата финансова инвестиция в качество се изплаща многократно.

Важна характеристика са и т.нар.

Класове качество

Те разделят продуктите в три групи според степента им на отклонение от средния стандарт за цвят и размер на съответния артикул. Истината е, че можете да спестите доста средства, ако сте склонни на лек компромис с чувството си за съвършенство, тъй като продуктите от група 2 и 3 по правило се предлагат на доста по-ниски цени в сравнение с тези от група 1. При покупката обаче винаги сравнявайте внимателно номерата върху кашоните - те трябва да съвпадат, за да няма прекалено резки разлики в качеството.
Един специален съвет от нас в този случай: когато нареждате плочките, редувайте ги една след друга от различни кашони. Гаранция за перфектна оптична илюзия и никаква видима разлика в цвета!
Според степента на устойчивост към износване на повърхностното покритие европейските норми разделят керамичните продукти на т.нар.

Класове на износване

Колко по-висок от едно до пет е номерът на групата, толкова по-устойчиво е покритието (виж табл. 1). Изключително висока устойчивост на покритието имат глазираните керамични плочки. Те обаче не са подходящи за настилка на под. За подови зони с особено високи изисквания за устойчивост се препоръчва керамика с неглазирано потритие, напр. гранитогрес. Освен усточйвостта към износване, европейските норми (ЕN) определят и стандарти за степен на попиваемост, отклонение в размерите, гладкост, устойчивост към натиск, към огъване и пр., така че винаги обръщайте внимание на тези показатели в спецификациите на избрания от вас продукт.

Калибриране и ректифициране

са две допълните операции, които имат значение за качеството и крайния облик на положената настилка. При калибрирането плочките се измерват след изпичането и се сортират по размер. Това гарантира, че те ще са с точно еднакви размери. Ректифицирането е още по-прецизен метод, който вкючва машинно обрязване по кантовете под ъгъл 90˚. Така, освен че е с точния размер, всяка плочка е и с абсолютно прави ъгли. Правият кант позволява полагане с минимална фуга до 2 мм ширина.

Полирането

придава на крайния продукт изключително атрактивен външен вид. При този метод обаче порите, които са се затворили при изпичането, се отварят наново. Това прави повърхността чувствителна към проникване на течности, масла, вино и пр. Материали от този тип, например гранитогрес, имат нужда от допълнително импрегниране. Частично полираните плочки, наречени лапато, се поддържат сравнително по-лесно.

Професионалният съвет на HomeMax: Колко плочки да купя?

Предварително измерете площта на пространството, което възнамерявате да покриете. Направете план как точно ще разположите плочките върху него. Така по-лесно ще изчислите колко материал ще ви е нужен. Стандартната формула е:
Площта за покриване (в кв. м.) + 5 % фира при успоредно редене /10% фира при диагонално редене + 5% резерва. (повече информация за методите на редене можете да намерите в секцията лепене на плочки).

Класове на износване 

Клас на износване Устойчивост Препоръчителни зони на приложение
1 много ниска Покритие на стени
2 ниска Подови настилки, напр. на баня, душ и в помещения с ниска натовареност
3 средна Подови настилки, напр. във всекидневна, спалня, баня, хотелски стаи и пр. със средна натовареност
4 висока Подови настилки, напр. в кухня, антре, всекидневна, офиси, хотели, балкони и др. помещения с висока натовареност
5 много висока Подови настилки, напр. в ресторанти, обществени входни пространства, офиси, хотели, училища, търговски обекти и пр. с много висока натовареност
Според ISO 10545/7    

Необходими материали

Плочки за под
Лепило за плочки
Монтажни кръстчета
Смес за фугиране
Самонивелираща замазка
Гипсфазер плоскости
Лепило
Грунд
Силикон
Плочки за стена

Необходими инструменти

Бормашина 
Баданарка 
Свредло за отвори на плочки 
Боркорона за керамика 
Машина за рязане на плочки 
Диамантен диск за фаянс - 
Свредло за стъкло 
Гумен чук 
Гумени ръкавици 
Гумена шпакла за фугиране 
Чук 
Пистолет за силикон 
Мистрия 
Пластмасова кофа
Бъркалка за лепило 
Клещи тип арматурни 
Маркиращ шнур 
Ъгъл 
Пердашка от полиуретан 
Ножовка 
Лазерен нивелир 
Назъбена маламашка 
Молив