Как да монтираме входна врата

Как да монтираме входна врата

Входната врата – стилна, сигурна и стабилна

Монтирайте я здраво и прецизно, като добавите и нужните системи за сигурност

„Домът се познава по входната врата”, гласи древна мъдрост. „Майсторът се познава по монтажа ѝ”, ще кажем ние с лека модификация, пригодена за собствени цели.

Тя е лицето на Вашия дом. Освен стил, за да е съвършена, тя трябва да притежава и още две важни качества - сигурност и стабилност, така че хем години наред да издържа на хода на времето, хем да Ви защитава надеждно от всеки вид неблагоприятни човешки приумици. Как да постигнете това? Като изпълните с отличие двете си основни задачи:

1. Да я монтирате здраво, точно и стабилно и

2. Да я подсигурите с нужните системи и аксесоари за сигурност.

Истината е, че (без да Ви плашим)

Монтирането на входната врата

е упражнение, способно да постави на тест уменията и куража на всеки домашен майстор, включително и на опитен такъв. Така че, ако до този момент сте преминали през няколко успешни монтажа на интериорни врати в дома си, считайте го за плюс, но като един вид предварителен кръг квалификации за Шампионската лига. Като цяло стъпките са сходни и в двата случая, но тук, на входа, коректните измервания, перфектната прецизност и умелата ръка са от критично значение. Тук дори и малкото отклонение от реалните размери би означавало значителна загуба на качество под формата на функционалност, сигурност, трайност и стабилност. Така или иначе, няма нужда от сценична треска и дилеми на егото - дори и това да е дебютът Ви на тази DIY сцена, просто поемете дълбоко дъх и започнете със

Стъпка 1: Вземете точно мерките на зидарския отвор – височина и ширина, на поне три места. Най-добре го направете още преди да започнете с покупката. Разчертайте си оразмерена скица, с която да се консултирате при обиколката си по магазините.

Стъпка 2: Изяснете си предварително на коя страна ще е най-добре да се отваря крилото, според типа на помещението. Имайте предвид, че и тук, както и при интериорните врати, „ляво” и „дясно” обозначават страната, на която са поставени пантите от гледна точка на помещението, към което ще се отваря вратата!

Стъпка 3: Преди да започнете с физическото поставяне, проверете още веднъж щателно вратата за дефекти. Облегнете я на стената под лек наклон, така че да няма опасност да се деформира. По принцип вариантите от изкуствени материали или дърво се предлагат готови за монтаж. При последните обаче ще трябва да грундирате няколко ръце с лак за дърво (при работата с продукта следвайте инструкциите на производителя).

 


Стъпка 4: Докато фиксирате касата, свалете крилото, за да работите по-лесно. Поставете касата в отвора на стената и я нагласете така, че да пасне плътно.

Стъпка 5: Попълнете луфта под прага и всяка от вертикалните страни на касата и основата с дървени трупчета до пълна стабилност. С помощта на мастар изравнете позициите на всяка от страниците съответно по вертикала и хоризонтала.

Стъпка 6: Имайте предвид, че след поставяне на крилото между него и подовата повърхност трябва да има минимум 10 мм разстояние. В противен случай леки неравности, камъчета или други дребни предмети биха могли да повредят основата му при движение.


Стъпка 7: Маркирайте точните позиции на отворите за дюбелите. Отстоянието от ъглите трябва да е най-малко на 15 см, а между самите отвори – минимум 50 см. Избягвайте фугите на стената! Това по никакъв начин не е стабилно място за фиксиране на каса.

Стъпка 8: На маркираните места пробийте отворите за дюбелите. При работа с пластмасови врати препоръчваме употребата на свредло за метал. За дървена каса ползвайте съответно свредло за дърво. Добре е главата на дюбела да легне плътно в гнездото си.

Стъпка 9: След като успешно приключите с пробиването на касата, използвайте свредло за бетон, за да оформите отворите в стената до нужната дълбочина.

Стъпка 10: Вече можете да фиксирате касата с винтове. Започнете със страната, на която са пантите. Може да използвате метални или пластмасови дюбели.

Стъпка 11: Време е да окачите финално крилото. Ако има нужда, коригирайте пантите, за да го нагласите до точната му позиция. Внимание! Височината се коригира най-напред от долната панта, а горната се напасва в последствие. Ориентирайте дръжката на бравата в посоката на захващане.

Стъпка 12: Сега вече можете да фиксирате касата с дюбели и от страната на ключалката. Уверете се, че крилото върви гладко и се затваря безпроблемно.

Стъпка 13: Чак сега идва моментът да попълните всички фуги между рамката на касата и стената с монтажна пяна. Задължително облепете предварително контактният кант на рамката с хартиено тиксо, за да го запазите чист. Независимо дали поставяте интериорна или входна врата, имайте предвид, че монтажната пяна се раздува силно. Така че бъдете по-пестеливи с количествата, които „изливате” във фугите. Ако има излишъци, отстранете ги след като пяната изсъхна и изравнете повърхностите.

Входната врата е монтирана - здрава и стабилна. Втората Ви важна задача е да я подсигурите с

Надеждна заключваща система,

която да гарантира комфорта и спокойствието във Вашия дом. В наши дни пазарът изобилства от надеждни, иновативни заключващи системи и аксесоари за допълнителна сигурност. Преценете типа на рисковия си профил и просто изберете подходящата за Вас комбинация – от типа на бравата и ключалката, през допълнителните райбери, резета и пр., входните системи за аудио и видео връзка до смарт системите за контрол на достъпа. Консултирайте се със служителите в конкретния търговски обект, за да получите възможно най-подходящата експертна помощ.

Професионалният съвет на HomeMax: Удължете живота на входната си врата


Тя по принцип е създадена, за да живее дълго. Но ако от време на време проявявате към нея грижа на добър стопанин, можете значително да удължите живота ѝ, помагайки ѝ да запази функционалностите си на отлично ниво. От време на време смазвайте пантите, за да вървят леко. По този начин ще предпазите шарнирите от износване. Толкова е лесно!