Проветрителната система – без нея няма как!

Проветрителната система – без нея няма как!

Всяко помещение има нужда от минимум две точки за достъп до свеж въздух

 

„Имате ли нужда от кислород?” Как бихте отговорили, ако Ви зададат такъв въпрос? Разбира се, с „Да, разбира се!” Или само с учуден поглед… Разбира се, че въпросът звучи нелепо.

Но задайте си го на себе си: „Осигурявам ли си във всеки един момент кислорода, който ми е нужен?” Замислете се сериозно, няма кого да лъжете. Какво ще си отговорите?

Истината е, че толкова често, толкова много хора, толкова пагубно забравят да си зададат този толкова важен въпрос. И часове наред, седейки над книга, пред телевизор, пред компютър в дома или офиса си, в непроветрено помещение, при недостиг на свеж въздух, на практика не си доставят нужното им количество кислород.

Фактите: На час човек на средна възраст се нуждае от средно 20 куб. м. въздух. Това означава, че в рамките на само един час изконсумираме живителния капацитет на стая от около 8 кв. м. 

Най-естественият подход е, сещате се, просто да си отворите прозореца. Но колко често Ви идва на ум да го направите? Добрите практики сочат, че в средна по размер всекидневна поне половината от застоялото съдържание трябва да се подменя с прясно най-много на два часа. Ако реакцията Ви е „О, да, проветрявам задължително минимум на всеки два часа.” – много добре, продължавайте в същия дух. Но ако не е, значи е време сериозно да се замислите.

Сериозно, но не прекалено дълго. И не само да мислите, а и да действате. Защото на помощ идват решенията за проветряване - интелигентни методи за осигуряване на достатъчно, постоянно количество свеж въздух, приложими във всеки тип помещение. Позволете ни да резюмираме за Вас

 

Основните ползи от употребата им.

1. Осигуряват постоянен поток от кислород, нужен освен за фактическото ни оцеляване, също и за бодростта на мозъка и тялото ни, по-добрата ни мисловна дейност, по-високата ни ефективност и като цяло по-добрата работа на жизнените ни функции. Освен че отвеждат навън отпадъчния въглеродния диоксид, те също и

2. Освобождават помещението от вредните вещества, които се отделят, за съжаление често и в не малко количество, в почти всяко обитаемо пространство, като формалдехиди от изкуствените тъкани, циркулиращи вредни молекули на детергенти и други почистващи препарати. Освен това

3. Отвеждат навън неприятните миризми и праха, по този начин пречиствайки средата от доказано нездравословните натрупвания от фини прахови частици, т.нар. домашен прах. Отдушните системи имат и

4. Важно значение в борбата с влагата и мухъла – тук няма спор, нито нужда от много аргументи. Всеизвестен факт е, че влагата се превръща в мухъл (т.е. в проблем) в затворени, задушни пространства и изсъхва (т.е. вече не е проблем) в проветриви такива. Логичното решение отново е добре работещата проветрителна инсталация. Това важи в най-голяма степен за населени места с повече естествена влажност, но има смисъл и при по-сухи климатични условия. Имайте предвид, че дори и самото Ви дишане предизвиква овлажняване на въздуха, да не говорим за парата, която струи от тенджерата на печката или за онази, която излиза на талази през вратата на банята. В края на краищата, ако трябва да сме честни, май няма случай, в който нещо с четири стени да няма нужда от отдушник!

 

Възможностите

Дотук добре – установихме, че стройната проветрителна система е изключително важна. Вероятно във Вашия дом има някакъв вариант, но откакто сте започнали да четете този текст с всеки ред Ви става все по-ясно, че има още накъде да я развиете. Няма проблем. Ще я направим съвършена.

По-надолу Ви представяме как би трябвало да изглежда едно достатъчно ефективно решение за всяка от стаите в жилището. Просто сравнете основните характеристики и елементи с наличните във Вашия дом. Ако откриете несъответствие, давайте смело напред, добавяйте и монтирайте с линк към текст 2, каквото липсва. Ако пък установите, че домът Ви отговаря на всички изисквания, значи просто вече сте перфектни.

 

Кухнята

Това толкова важно за бита помещение има може би най-крещяща нужда от проветряване. То е сериозен производител на влага, миризми, молекули от детергенти и пр., обикновено дейността в него е интензивна, а въздухът – поне веднъж вече предишан. Освен това в кухнята е най-голяма концентрацията на постоянно/често работещи ел. уреди, които допълнително влошават качеството на средата.

Два елемента са абсолютно задължителни за всяко кухненско пространство:

А. Отдушниците на ел.уредите (хладилник, фризер, пералня, миялна, вградена фурна и пр.), които да ги охлаждат и проветряват, и

B. Абсорбаторна система, която да отвежда навън парата и миризмите при готвене. В най-удачния си вариант въздуховодите на абсорбатора са плоски и лягат плътно върху горните шкафчета.

Фиг. 1

1_2

Алтернативно решение е вграждането на канален вентилатор. Вижте Таблица 1 за да изчислите нужната Ви мощност в зависимост от размера на стаята.

Таблица 1: Препоръчителна мощност на вентилатора според вида на помещението

Помещение Минимална мощност
Спалня и всекидневна 15-20
Тоалетна 30
Кухненски ниша (без прозорец) 50
Баня с тоалетна 60
Кухня до 8 кв.м. 50-80
Кухня над 8 кв.м. 80-120

 

Спалнята и всекидневната

Нужни са две точки за достъп до свеж ресурс (прозорец или врата), за да се осигури достатъчно добра циркулация на въздуха в пространства от този тип, сочат архитектурно-строителните стандарти. Най-голяма ефективност се постига, ако тези точки са на срещуположни стени (насрещен принцип). Удачен вариант са и две съседни стени (ъглов принцип). (виж фиг. 2, 3 и 4) Ако във Вашия дом това изискване не е спазено, значи е необходимо да добавите отдушно съоръжение, съответно на нужното място, за да завършите картината. На фиг. 5 отдушната решетка на вратата на банята служи и като втора точка за проветряване във всекидневната. От своя страна тя е свързана на насрещен принцип с вградения в стената отдушник на банята, осигурявайки на цялата система възможност за циркулация и достъп до външен ресурс.

 

Фиг. 2 Насрещно проветряване

1

 

Фиг. 3 Ъглово проветряване с външен достъп

2

 

Фиг. 4 Ъглово проветряване с отдушно съоръжение

3

 

Фиг. 5 Система за проветряване на всекидневната

5

 

 

Банята

Нуждата от проветрителна инсталация тук може да се конкурира само с кухнята. Причината – редовни, големи количества пара. В банята обаче липсата на прозорец е допълнително утежняващо ситуацията обстоятелство, в стандартния случай.

Това прави отдушния вентилатор  задължителен елемент, като втора точка в проветрителната верига. Традиционно мястото му е в горната част на стената, за да улови и изсмуче в максимална степен издигащите се нагоре изпарения. В зависимост от Вашите предпочитания можете да изберете опция с ръчно задействане на вентилационната инсталация или с автоматично включване при влизане в помещението. Последният вариант е удобен, тъй като вентилаторът ще си свърши добре работата, трудейки се още няколко минути и след като излезете. Ако искате да осигурите наистина добра циркулация в тоалетната, добавете и решетъчен отдушник на вратата (Помните „насрещния принцип”, нали?). Ако сушилнята Ви е в банята или в свързано с нея пространство, не допускайте влажният въздух от там да се разнася свободно наоколо. Това наистина ще натовари системата Ви за проветряване в банята. Изпратете парите директно навън чрез отвеждаща тръба.