Соларният бойлер – удачен вид и размер

Соларният бойлер – удачен вид и размер

Изборът на подходящ модел зависи от типа на системата, към която ще го интегрирате

 Ако има нещо сигурно в живота, то е че утре слънцето пак ще изгрее. Трябва ли обаче да чакаме изгрева, за да си вземем душ преди лягане? Или да мръзнем под завивките до сутринта? Факт е, че достигащата до нас слънчева енергия, макар и неограничена в количество, има непостоянен характер. Нощем слънцегреене изцяло липсва, а в по-облачните дни съответно е сумарно в по-нисък обем. Така че, освен да улавяте топлината от слънцето с линк към текст 2 – колектори, трябва да можете и да я съхранявате, под формата на достатъчно количество сгорещена вода, независимо от прищевките на времето. Ето защо е важно да включите в планирането още два ключови елемента – бойлера и буферния съд, които, освен че играят важна роля в цялата топлообменна инсталация, служат и като резервоари за вече загрятата вода.

Размер на бойлера

Онова, което масово ще чуете по този въпрос от една идея по-препатилите в бранша, е „Нито много голям, нито прекалено малък”. Липсва конкретика, но пък е уловена основната водеща нишка и в превод Ви съветва точно тук да слушате здравия си разум и да не проявявате „нито прекалена пестеливост за сметка на удобството, нито неоправдано разточителство за сметка на портфейла”. Статистиката сочи, че средно на ден са нужни около 80 до максимум 100 л на човек. Нашият конкретен съвет към Вас е да използвате следното доказало ефективността си, златно правило: Вместимостта на бойлера трябва да е около път и половина по-голяма от средния дневен разход на топла вода за цялото домакинство (Табл. 1). Не забравяйте, че външните габарити също са от значение, тъй като обикновено по презумпция на резервоара е отредено място в тясно помещение – мазе, килер и пр.
Табл. 1

Брой членове на домакинството Минимален обем на водосъдържателя
3-4 300 л
4-5 400 л
5-6 500 л
7-10 750 л


На пазара се предлагат различни

Видове бойлери,

подходящи за интегриране към соларна термо-система. В общи линии принципът на действие е следният: Вградената в тях серпентина спомага за акумулирането на топлината от външния топлоизточник и, отдавайки я, затопля водата във водосъдържателя. Самата тя представлява навита на спирала тръба, през която преминава топлоносещият флуид. При емайлираните модели тя е изработена от черна стомана, а при неръждаемите – съответно от предварително гофрирана неръждаема ламарина.
Задачата, която трябва да решите при избора на модел, е да излъчите възможно най-добре работещата за Вас конфигурация от следните опции: за монтаж на стена или за подов монтаж (свободно стоящ), хоризонтален или вертикален, с една или с две серпентини, а те самите - разположени една върху друга или паралелни.
Уверяваме Ви, че решението Ви ще е значително по-лесно, ако прилежно сте изпълнили инструкциите ни относно стъпките за предварително планиране. с линк към текст 2
В практиката бойлерите с една серпентина най-често се използват за подкрепа на отоплителната система. Те представляват относително икономично решение и обикновено се предпочитат, ако слънчевата инсталация се интегрира в последствие, за да допълни вече изградената стандартна система за отопление на дома. Моделите в две серпентини са подходящ избор, ако разполагате с два топлоизточника – соларен модул и котел или камина. В него се съхранява нужната вода за битови нужда, а излишъкът подпомага отоплението.

Вертикален модел с долна серпентина за работа с един топлоизточник (соларен колектор)

         
 

Вертикален модел с две серпентини, разположени една над друга, за работа с два топлоизточника (соларен колектор и котел/камина)

 

Вертикален модел с две паралелни серпентини за работа с два топлоизточника (соларен колектор и котел/камина)

 

Професионалният съвет на HomeMax: Предпазете бойлера си от корозия


Имайте предвид, че бойлерите са податливи към корозия. По тази причина при производството им се добавя защитен емайлиран слой. Въпреки това не е изключено на по- чувствителните места корозията все пак да проникне. Затова най-висококачествените модели са снабдени с катодна защита с външен източник на ток. Още по-сигурна, но и по-скъпа алтернатива са съдовете от неръждаема стомана.
Ако искате да подсилите термо-проекта си с още повече гореща вода, удачно е да интегрирате и

 Буферния съд

-другия ключов елемент в една далновидно организираната инсталация. На практика той представлява акумулатор на топлинна енергия, който подпомага работата на системата и я правят по-гъвкава. Тук, както и при бойлерите, основни фактори за ефективността на уреда са видът и дебелината на използваната изолация. Колко голям буфер ще изберете зависи (пак да уточним) от нуждите на домакинството Ви. Подходящият вид и модел също са следствие от модалността на инсталацията и броя на топлоизточниците, които планирате. На пазара съществува голямо разнообразие от възможности – модели без, с една или две серпентини, неръждаеми или емайлирани, с или без покритие на водосъдържателя и пр.


Буферен съд с две серпентини за отоплителна система с два топлоизточника

  Професионалният съвет на HomeMax: Потърсете съфинансиране за соларния си проект

Програмата за кредитиране на енергийната ефективност в дома (REECL) е създадена от ЕБВР (Европейската банка за възстановяване и развитие) със съдействието на МИЕТ. Тя предлага на домакинства или сдруженията на собственици да получат частична безвъзмездна финансова помощ и целеви кредити чрез мрежата на търговските банки в България, партньори на програмата. Повече информация за възможностите можете да получите тук.