Съдове за всеки вкус

Съдове за всеки вкус

Има няколко предимства да отглеждате растения в саксии – едно от тях е, че може да „прекроявате“ своя миниатюрен растителен свят, както пожелаете. Освен това градината в саксии не се нуждае от често окопаване или плевене, нужно е само умерено поливане, подхранване и евентуално отстраняване на увехналите цветове. 

Дали ще отглеждате билки, цветя, подправки, храсти или дръвчета в съдове – безспорно от голямо значение са формата и обемът на вашите съдове. При избора на саксия трябва първо да вземете предвид до каква височина стига растението. Нискостеблените видове могат да се изгубят в тежкия контейнер и обратно – пищният храст ще изглежда зле в тясна саксия. Устойчивостта на саксията е също важен фактор при избора ви. Например конусовидните съдове са много неустойчиви, особено за по-високите и разклонени растения. Най-устойчиви са тези съдове, които имат правилна форма – квадратни, високи и разширени в долната си част саксии или големи кръгли контейнери. Плитките съдове са подходящи за нискостеблени растения и пролетни луковични цветя.

Видове саксии

Саксии от глина
Глинените саксии са най-привлекателни за домашните градинари, но всъщност те крият няколко недостатъка, които се проявяват с времето. Глината омеква и съдът започва да се рони и троши. Освен това не всички глинени съдове са студоустойчиви и се препоръчва през зимата тези саксии да се опаковат. От друга страна, глината е порест материал, което позволява на почвата да „диша“ – това ги прави много подходящи за сухоустойчиви видове, като мушкатото. През лятото влажната глина, успява да задържи задълго корените на растенията охладени.

Саксии от пластмаса
Пластмасовите саксии са много подходящи за зимните периоди, защото пластмасата не пропуска студения въздух. Това обаче ги прави рискови откъм пренасищането им с влага, тъй като пръстта не изсъхва толкова бързо. Затова препоръчваме растенията да не се поливат толкова често.

Саксии от дърво
Дървените саксии може да не изглеждат толкова устойчиви, но при правилна обработка издържат дори големи храсти и дръвчета. За да се предотврати загниването на дървесината, е добре съдът да се обработи с безвреден за растенията препарат или стените да се покрият отвътре с полиетилен. Дървото, както и глината защитават корените на растенията от горещината, затова тези саксии са подходящи за растения, които са изложени под парещото слънце.

Саксии от метал
Металните саксии са много атрактивни, особено ако са в разнообразни цветове, но те могат да ви причинят и неприятности. Тъй като металите са лош изолатор, почвата и корените на растенията може да прегреят в горещините или да измръзнат в студа. Освен това металните съдове много често нямат пробити отвори за отводняване, затова е наложително вие сами да свършите това

Саксии от камък
Каменните съдове имат най-разнообразна форма – някои са украсени с дръжки, изпъкнали орнаменти, други представляват геометрични фигури, които се вписват идеално в съвременния стил на обзавеждане. Камъкът е здрав, студоустойчив и влагозадържащ материал, затова може да бъдете сигурни, че вашите растения ще са на топло и в добра почва.

Съдове от порцелан
Порцелановите съдове са много красиви на външен вид, но и чупливи. Хубавото при тези саксии е, че материалът не позволява на влагата да се изпарява бързо, и затова не е необходимо да поливате често растенията си. От съществена важност е, когато избирате порцеланови съдове, да се уверите, че имат дренажен отвор и са студоустойчиви.

 

Саксиите вдъхват живот на малките пространства, но те също така имат място във вашия двор. Много подходящи за градината са високите и дълбоки саксии, които не ограничават развитието на кореновата система на растенията. Те могат да бъдат запълнени с каскадни цветя или с ефектни, стрелкащи се нагоре стебла. Каскадни растения са лобелията, пеларгонията, петунията и латинките. Също така саксиите са много подходящи за хвойновите растения, някои папрати и други едри видове с дълги вретеновидни корени, нуждаещи се от пространство на дъното. Дълбокият и широк контейнер е идеалното обиталище и за дръвчетата. Ябълките, вишните, смокините, прасковите, както и едрите храсти ще се развиват добре с годините в тези съдове.

За отглеждане на дребни растения са идеални плитките панери и плетените кошници. В плитка почва безпроблемно растат планинските цветя (карамфилите) и килимните растения (дива мащерка, дебелец).

Много красиви и ефектни са и сандъчетата за прозорци. Те са дълги, тесни и не много дълбоки. Побират ограничено количество субстрат и затова почвата им трябва да бъде обогатена с гранули с влагозадържащ гел. За тези съдове подходящи са бялата азарина, игликата, хвойните джуджета, мушкатото, латинката и други. За да подчертаете красотата на цветовете им, може да включите в композицията им и пъстролистен бръшлян, чимшир или лобелия.

Особено привлекателно в градината изглеждат глинените гърнета. Дълбоките гърнета са идеални за храсти от типа на хортензиите, за увивни видове като клематиса, както и видове с гъвкави стебла, като житните. В съдове с такива растения субстратът в основата може да се мулчира с чакъл – тогава композицията придобива елегантност и завършеност.

На практика почти всички предмети стават за отглеждане на растения в градината – стари чайници, кофи, сандъци, бурета, тенджери или дори автомобилни гуми. На какъвто и съд да се спрете, първо се убедете, че е чист от предишното съдържание или използване. Отстранете с телена четка ръждата, ако има такава, и покрийте с антикоризонен препарат. Постелете отвътре найлонов лист, за да предпазите от загниване, ако съдовете са от дърво или гума. За да се избегне преовлажняването на почвата, на дъното на всеки съд трябва да се пробият отвори.

Има вариант и ако съдът е много неугледен, да бъде маскиран с друг, по-естетичен. В този случай водата ще се оттича във външния съд, затова трябва често да го проверявате за насъбрана влага. Различните растения искат различни условия за добро развитие, затова, преди да изберете какъв съд ще използвате, изяснете къде точно ще го разположите.