Веранда: Платформа върху склон

Веранда: Платформа върху склон

Платформа върху склон

Изграждането й изисква не точност, а перфектна точност

Ако поляната около къщата Ви е хоризонтална и колкото е нужно висока, прочетете тук как можете да изградите основата на бъдещата си веранда върху нея. Ако обаче не важи поне едно от тези две условия, значи имате нужда от т.нар.

Повдигната конструкция

Ако теренът е на склон, подпори са нужни само от едната страна, за компенсация на наклона. Ако обаче целта Ви е да повдигнете и изравните изцяло нивото на терена с това на къщата, ще Ви се наложи да изградите платформа, повдигната и от двете страни. Какъвто и да е случаят, подходът е един и същ – трябва да създадете перфектно стабилна подпорна рамка на желаната височина, която да понесе всичко останало върху себе си. И тъй като тя не лежи върху стабилна база (напр. земята), перфектна точност на работа тук е ключова.

В инструкциите ни по-надолу ще Ви покажем как да направите рамката така, че да издържи цялата тежест, която и готвите, и да устои на всички прищевки на времето. Преди да преминем към същинския процес на монтирането, имайте предвид следните три основни правила:

  • Подберете подходящия размер греди според квадратурата на платформата –колкото по-голяма е площта, толкова по-масивни трябва да са гредите.
  • Използвайте достатъчно здрави крепежи за монтирането им. Специални планки  ще Ви помогнат надеждно да ги фиксирате към стената на къщата.
  • Не забравяте: Тук царува Негово Височество Правият ъгъл. Отдайте му почести и го спазвайте безпрекословно. Всеки друг, различен от него ъгъл между отделните греди, ще поддаде много бързо на безмилостния натиск на времето.

Спазвайте правилото 3-4-5, за да получите прав ъгъл

Ако страните на триъгълник имат дължини 3, 4 и 5 м, то ъгълът между двете по-къси страни (катетите) е 90°. Съответно това правило важи и при всички останали триъгълници, чиито три страни имат дължини в същото съотношение – например 6, 8 и 10 м. Този математически закон е познат още като „Питагоровата теорема”, а зависимостта, която описахме по-горе, се изразява с формулата

а2 + b2 = c2, където а и b са съответно дължините на двата катета, а с – дължината на хипотенузата в правоъгълния триъгълник.

За целите на практиката използвайте три шнура с дължини в посоченото съотношение. (Пробвайте например с 9, 12 и 15 м). Те ще Ви помогнат де очертаете правилно референтните линии, както и да спазвате точните пропорции, паралелите и перпендикулярите по време на целия процес. След като с тяхна помощ построите триъгълник на терена, надяваме се, предвид горните обяснения, правите ъгли да не Ви убягнат.

Изграждане на носещата рамка

Стъпка 1: Маркирайте и отграничете с шнур пространството, където ще легне в последствие дървената платформа. Това важи както при изграждане на повдигната платформа от двете страни (над равна база) (Фиг. 1а), така и при монтаж върху склон (Фиг. 1b).

Отбележете върху стената на постройката двете крайни точки, до които ще достигне дървената плоча на дължина. От всяка от точките пуснете прав ъгъл. Като внимавате да не го нарушавате, отбележете по продължението му позицията с желаната мярка за ширината. Вече сте определили референтните точки за двата външни ъгъла на Вашата тераса. В тях със сигурност трябва да поставите по една подпорна греда. Колко общо трегера и ще са Ви нужни, зависи от дебелината на гредите, които ще използвате.

Ако след цялата геометрична акробатика все още се съмнявате в правоъгълността на резултата, направете финална контрола. Измерете дължините на двата диагонала на така получения правоъгълник. Ако всичко е било изпълнено точно, те ще са равни!

Ако строите над готова бетонна основа, фиксирайте металните подпорни конзоли на трегерите към нея с помощта на винтове. Ако сами изливате стъпките, имате възможност директно да зациментирате конзолите във все още влажната смес. Препоръчваме Ви да предвидите малък аванс във височината на подпорните греди. Ако се наложи да ги коригирате впоследствие, по-лесно ще Ви е да ги скъсите, отколкото да ги удължите до точния размер.

Внимавайте много конзолите да са в перпендикулярна позиция – това е първата стъпка към дългия, здравословен живот на Вашата веранда. За целта подпрете всяка от гредите с три еднакво дълги помощни летви под формата на пирамида. Стегнете ги със скоби, за да са по-стабилни и да не се изместят. Тук трябва да действате своевременно, защото след като бетонът се втвърди, нямате повече шанс за корекции.

Стъпка 2: След като основата се втвърди напълно и трегерите станат непоклатими, можете да монтирате върху тях носещата рамка. Първоначално фиксирайте позицията й с помощта на стяги. Спазвайте препоръчителния наклон от 2 см на метър в посока навън от постройката.

Размери на сеченията при различните материали
Приложение Размери
Опорна греда/трегер 75x150 мм
Носеща греда/рамкова конструкция 70х70 мм
  90х90 мм
  45х120 мм
Покриващи дъски 27x95 мм
  27х120 мм
  34х120 мм
  34х145 мм

 

Сега е моментът да коригирате височината на подпорите, ако има нужда, след което да преминете към 

Монтиране на дървената платформа

Стъпка 1: Започнете с най-важната точка – връзката с къщата. Тя трябва да е безкомпромисно стабилна, тъй като на нея ще виси тежестта на цялата конструкция. Ако сте сигурни, че цокълът е достатъчно здрав, монтирайте директно върху него конзолите с помощта на дюбели.

Стъпка 2: В случай че стената е с недостатъчна товароносимост за директен монтаж, поставете помощна подпора непосредствено под мястото на връзката. Фиксирайте носещата рамка здраво с помощта на метална планка.

Стъпка 3: По избор можете да работите на единия от принципите – страничен или горен монтаж, като в първия случай съответно долепяте гредите странично, така че челото на опората да остане видимо, а във втория – монтирате отгоре върху челото на трегера. И двата метода са стабилни, стига да ги изпълните прецизно и да стегнете добре със скоби.

Стъпка 4: Идва ред на монтажа на покривните дъски. Казахме го при инструкциите за планиране, казваме го и сега, защото е важно: Не забравяйте предварително да подготвите нужните отвори за винтовете, винаги по два в точка на фиксиране. Освен че ще избегнете разместване по време на монтажа, накрая цялостната визия на платформата ще е много по-професионална.

Стъпка 5: И тук важи правилото за разширителните фуги. Оставяйте поне по 3 мм разстояние между дъските, за да позволите на дървото да диша. Принципът е, че по-висококачественият дървен материал има нужда от по-малки фуги.

Използвайте крепежи от стомана

Вашето творение ще прекара живота си денонощно навън, сред природните стихии. Дървото е напълно естествен продукт и ще се чувства комфортно в тази обстановка. Но това не важи за елементите, които държат конструкцията – скоби, винтове, гвоздеи, конзоли и прочие. Затова горещо Ви съветваме всички те да са от стомана. В противен случай вероятно няма да мине много време и ще ги намерите безмилостно потънали в ръжда.

Инструменти

Дърводелски метър
Шнур
Лопата
Нивелир
Дървени летви/метални шини
Скоби
Дървени летвички/клинове
Винтоверт
Бормашина

Материали

Бетонни стъпки
Подпорни планки (конзоли)
Греди
Летви за кант
Покривни дъски
Фолио против плевели
Винтове