Веранда: Покритие и поддръжка на дървесината

Веранда: Покритие и поддръжка на дървесината

Покритие и поддръжка на дървесината

Грижете са добре за материала и той ще Ви се отблагодари

Подложен на атаките на атмосферните условия, дървеният материал се изхабява. Той трябва да изтърпи жега, дъжд, сняг, влага, суша, UV-лъчение и прочие. Затова не е странно, че с течение на времето губи част от качествата си. За някои вкусове състарената визия със сива патина, артистично поръсена от времето върху повърхността на дървото, си има собствен, уникален чар. Ако сте от този тип собственици на веранда, може да не мислите за покритие. Но ако предпочитате да запазите лъскавия вид на дървото и при това да сте спокойни, че не подлагате качеството му на риск, добре е да помислите за някакъв вид предпазно покритие. Да не говорим, че за някои видове дървесина то е абсолютно задължително. .

Да лакирам или не?

Казахме вече – дървото се изхабява. Но всеки материал се изхабява в различна степен, според това до колко здрав и устойчив на атмосферни влияния е той. Някои видове дървесина имат задължително нужда и от предварително химична защита, т.нар. импрегниране, което се полага преди да добавите отгоре лаковото покритие. За кои видове важи това, можете да видите в таблицата. Като цяло нашето мнение по въпроса е „Задължително, ако е необходимо.” и ”Да, но само ако е с подходящия продукт”.

Вид дървесина Химична защита
Бор Не, тъй като се използва само импрегниран чрез потапяне материал
Канадски кедър Не
Европейска дъгласова ела Препоръчва се импрегниране, но не е задължително.
Естествен кедър Не
Ела Не, ако е импрегниран предварително чрез потапяне
Европейски дъб Не, ако дървесината е без беловина
Слепена дървесина Да. Не може да се използва във външни условия без защитно покритие.
Термодървесина Не
Масарандуба Не
Бангкирай Не

 

На пазара се предлага разнообразен асортимент от оцветяващи (пигментиращи) покрития с различно ниво на защита срещу посивяване и UV-лъчи. Някои нови продукти са дори безцветни и запазват естествената текстура на материала. За някои видове дървесина, като бангкирай, тик и други, има разработени специални покрития за подобрена защита под формата на масла, вакса или лазурен лак. Най-иновативните продукти се базират на нанотехнологиите и дават възможност за еднакво добра покриваемост и защита от влага както на обработени, така и на необработени повърхности. Позволете си да навлезете по-дълбоко в дебрите на този разнообразен пазар и, освен че ще защитите отлично верандата си, гарантирано ще се позабавлявате

Съветваме Ви да осигурите

Защита на възможно най-ранен етап,

т.е. още в самото начало. Колкото по-рано нанесете подходящото покритие, толкова по-запазено ще остане дървото под него. Направете го дори още преди монтажа, тъй като само тогава можете да достигнете до всичките страни на гредите и дъските. Особено внимание обърнете на челата на гредите – те са най-чувсвителните места, тъй като дървесината там е срязана. Нанесете няколко допълнителни слоя покритие върху тези плоски участъци. Ще осигурите наистина оптимална защита срещу влагата, ако попълните с неопреново неопреново фолио фугите при връзките между отделните елементи на конструкцията.

Почиствайте я редовно и Вашата веранда ще живее дълго

 

Дървото е деликатен, жив материал. За да остане дълго в добра форма, трябва да полагате отлична грижа за него. Едно от най-важните условия е да осигурите цялостна добра проветривост на конструкцията. Грижата включва също и редовно почистване на ъглите и улеите от натрупана мръсотия, пръст, паднали загниващи листа и прочие. Причината е, че всички тези наноси, оставени за по-дълго време в контакт с дървото, задържат влага и за много кратко могат да причинят загниване на материала. Те са идеалната среда за развитие на мухъл, плесен и прочие. Ако това все пак по някаква причина се случи, единственият начин да спрете „епидемията” е да замените загнилата част с нов, здрав материал.