Как да изберем врата

Как да изберем врата

Лесният труден избор при вратите

Те трябва да са здрави, сигурни, удобни и приветливи


Обръщали ли сте внимание колко пъти на ден, всеки ден, минавате през врата, независимо каква. Затваряте една и отваряте друга, преминавайки през лабиринта на ежедневието – от стаята в съседната, от дома на улицата, после през входа на офиса, на магазина, на ресторанта, на бутика, на мола, на киното, на бара, на дома на приятел, до… отново уюта на своя дом. А тя, вратата, винаги е там, за да Ви сочи пътя.
Дори и извън този наситен със символика контекст тя пак остава ключов елемент от нашия бит в чисто прагматичен план. Без врата няма дом и няма дом без врата. И всяко жилище има не само една, а няколко от тях – задължително поне една входна и известен брой интериорни. Входната е порталът към света отвън и държи ключа към този вътре. Стайните разкрояват пространството на домашната Ви обител така, че да Ви е удобно и красиво. Важни са, няма спор.
Както е безспорен и фактът, че при тази цялостна значимост няма как

Дизайнът

им да e маловажeн. Така че, опасяваме се, изборът Ви може би няма да е бърз и лесен. Разнообразието на пазара е огромно и в това ще се убедите сами на място в търговските обекти. Крилото - плътно или остъклено, изцяло, частично или дискретно с прозоречна рамка. Стъклото – прозрачно, с или без мат или пък с витраж, например. Лакирана или не, със запазена естествена дървесна структура, с имитация на дърво, едноцветна или профилирана, гладка или фрезована, фалцова или не. Вариантите за дизайн са наистина много. Но това не е всичко, защото следват функционалностите – блиндирана или не, шарнирна (с класическо крило на панти), сгъваема (тип хармоника) или плъзгаща се, и при това успоредно на стената или по вградена вътре в стената касетка. С други думи, ако помните нещо от часовете по комбинаторика от първи курс в университета, можете да добиете известна представа за възможния брой на комбинациите, между които ще трябва да изберете точно Вашата Перфектна Врата. Ние от HomeMax ще ви кажем – всяко решение е удачно, стига да пасва на Вашия личен вкус, стил и предпочитания за функционалност, както и да се съчетава отлично с останалата част от интериора на жилището Ви. Всяко решение, освен едно - компромисът с качеството! Защото според нас това е категория, която с една идея надгражда сферата на цветовите нюанси, текстурите, декорациите и сие. И ето ни тук, със спасителен пояс в морето от възможности, предлагаме Ви няколко полезни, структуроопределящи съвета за това какво е важно за

Качеството

на една врата и на какво най-вече трябва да обърнете внимание при покупката. Двата основни параметъра, от която зависи то, са материалът и начинът на изработка. Те заедно отговарят за здравината, стабилността, издръжливостта, нивото на звукоизолация, на топлоизолация и прочие. Реално това са характеристиките, които допринасят и за качеството на Вашия живот – доколко спокоен ще е сънят Ви, без шум и достъп на светлина, доколко сигурен ще е домът Ви, а ежедневието Ви – предпазено от досадното скърцане на панти, заяждане на дръжки, влачене на крила по пода и прочие.
Казват, че човек е щастлив, когато душата и тялото му са в хармония. И при вратите е така – за да е добра, тя трябва да съчетава външността и същността си в перфектен баланс. Казано с прости думи – покритието и пълнежа си.

Покритието

логично определя горния слой. Освен да се грижи за красивата визия, то има и важната функция да осигурява защита и устойчивост към външни влияния. На пазара се предлагат три основни варианта - МДФ с фолио или боя, ламинат и естествен фурнир. Всеки от тях си има своя букет от предимства и предизвикателства, разбира се, на съответната цена.

Фолираното покритие има важното предимство да се почиства изключително лесно. Освен това дизайнът може да имитира отлично почти всяка естествена текстура, която бихте си пожелали. Този вариант е подходящ за повечето видове пространства и може да понесе доста сериозни натоварвания.

Ламинатните покрития се отличават с голяма здравина и висока устойчивост на надраскване, износване и удар. Този материал също предоставя значителна възможност за постигане на естествена визия. При него се залага на трайната красота и елегантността на дизайна.

Фурнирът е S-класата при вратите, тъй като качеството му е изключително високо. Обикновено върху повърхността му се добавя многопластово защитно лаково покритие. Естествения фурнир придава топлина и уют на дома, особено в подходящото съчетание с останалите елементи на интериора.

Пълнежът

определя сърцевината на крилото. От типа му в голяма степен зависи здравината и стабилността му. Тук основните показатели са два - структурата и материалът, от който е направен. Вариантите, които се предлагат най-масово на пазара, са пълнеж тип „пчелна пита”, перфорирано ПДЧ и масивна плоскост.

При „пчелната пита” основното предимство е олекотеността, благодарение на мрежестата структура. Въпреки това продуктите от този тип притежават съществена здравина и са издръжливи на натоварвания. (Фиг. 1)

Перфорираното ПДЧ е удачен избор, ако устойчивостта и стабилността са Вашият топ приоритет. Този тип материал предлага доста добро ниво на шумоизолация и е подходящ за помещения с ниска до средна степен на звуково натоварване. (Фиг. 2)

Царицата на шумоизолацията обаче е масивната плоскост, така че ако планирате да използвате крилото за отграничаване на пространство с висок интензитет на шума, не се колебайте при избора си. Вариантите с плътен пълнеж са предпочитано решение и като входни врати, когато целта е да обособят тихо и уютно домашно пространство, отделено от градския глъч навън. (Фиг. 3)

 


По-долу Ви предлагаме подробна таблица на основните характеристики и най-удачното приложение на различните видове решения. А след като приключите с терзанията на избора, чакаме Ви в следващите ни две майсторлъшки секции по тази тема – монтиране на интериорна врата и монтиране на входна врата , където освен всичко друго ще намерите и безценна извадка от секцията ни „Професионалните съвети на HomeMax”.

Видове врати и основните им характеристики 

Вид врата Специфични характеристики Приложение
Гладка Гладките врати се състоят от лека дървена рамка, облицована от двете страни с плоскости. Стабилността на сърцевината между тях може да варира. Най-простият вариант на пълнеж е тип "пчелна пита" от фазер. Особено здрави са вратите със сърцевина от масивно дърво. Като цяло осигуряват добра шумо- и топлоизолация на жилището. входна на жилище, интериорна
Таблена Таблените врати се състоят от няколко части. Крилото им e изградено от рамка и запълващи плоскости. Предлагат се в различни варианти - от масивно дърво през естествен фурнир до изкуствени покрития, с или без лак.  главна входна врата на сграда, балконна, интериорна
Стъклена Обикновено стъклените врати включват темперирано (закалено) стъкло с дебелина над 8 мм. То може да има различни дизайни и структури, да е матирано и пр. Тези врати осигуряват слаба шумоизолация. интериорна
Нагъваща се/ тип „хармоника" Представляват разновидност на плъзгащите се врати, при която крилото се нагъва на зигзаг. Вратите тип „хармоника" нямат нужда от допълнителна система с водач. При тях плоскостта е в равновесие, тъй като е окачена в средата. Особеното при нагъващите се врати е, че са захванати само за крайния кант, затова имат нужда от водач на пода.  интериорна за тесни пространства, подходяща за отграничаване на кът за хранене, килер и др.
Плъзгаща се Това са врати, които пестят място. Предлагат се в два основни варианта - с плъзгане пред стената или във вградена касетка вътре в нея. интериорна за тесни пространства
Сгъваща се на две Сгъващите се на две врати са още по-пестеливи на пространство. Те са подходящо решение за помещения, в които няма място дори и за плъзгаща се врата, а още по-малко за врата с цяло крило. При отваряне се прегъват през средата с помощта на шарнирни връзки. интериорна за тесни пространства
Метална Металните врати често намират приложение в мазето. Те са изключително устойчиви на тежки метеорологични условия, огнеопорни са и имат силни шумоизолиращи свойства. Входните врати обикновено също са метални, но с допълнително покритие - фолио с дървесен или друг дизайн (при по-икономичния вариант) или ламинат/фурнир (в по-високия клас). врата за мазе или гараж, входна

 Полезна информация по темата може да намерите ТУК