Поставяне на покривна топлоизолация

Поставяне на покривна топлоизолация

 

Предпазването от влагата и плътните връзки са ключови детайли


Защо е изключителни важно да изолирате покрива си можете да прочетете тук  Предполагаме обаче, че щом вече четете тази статия, нямате съмнения в ползите от това, подготвени сте на теория и готови за сблъсък с практиката, включително и с няколкото дългогодишни паяжини на Вашия таван. Така че минаваме директно към действие.
Ще Ви покажем основните стъпки при работата с наклонен покрив. Етапите са четири – полагане на основния слой, монтаж на влагозащитния пласт, уплътняване на преходите към стените и поставяне на облицовката отгоре. Описваме работа при равни отстояния между гредите. При неправилни форми принципът е същият, само меренето, рязането и напасването са повече. Материалът – топлоизолационната вата, най-често се предлага под две форми – на ролки или на правоъгълни плоскости. Независимо от формата, принципът на работа е един и същ.

Основна изолация

Стъпка 1: Развийте първата ролка вата върху пода. Изчакайте, докато се разгъне до пълния си обем. Определете размера на отстояниято между гредите. Към мерките, които сте отчели, добавете по 1 см. Поставете върху ватата спомагателна дъска, притиснете я плътно, за да не играе, и с помощта на остро ножче отрежете първите парчета, като спазвате изчисления размер.

Стъпка 2: Поставете с леко притискане парчетата в пространствата между гредите. Внимавайте да не оставяте луфт между тях по вертикала. Имайте предвид, че до отстояние в рамките на 1 м те се държат здраво от само себе си. Продължете със следващите парчета по същия начин, докато запълните с вата целият покрив. Няма проблем да използвате и остатъците от ролките. Напаснете ги едно с друго и ги свържете. Така ще минимизирате брака и ще повишите ефективността на работата си.


Стъпка 3: Ако домът Ви е от по-стар строеж, може да се наложи да добавите още един изолационен слой отгоре. Обикновено при по-старите сгради отстоянията между гредите са по-малки, т.е. дялът на дървената част, която ще остане непокрита от основния слой, е прекалено голям. За тази цел върху вече монтираната вата поставете напречни летви с размер 80/60 мм на препоръчително разстояние 40 см една от друга. Те, освен че ще гарантира здравината на конструкцията, служат и като основа за втория слой. Фиксирайте ги с помощта на винтове.


Стъпка 4: Отрежете парчетата за втория ред в нужния размер. Поставете ги с притискане между летвите. Работете по същия начин, както при монтажа между гредите.

Професионалният съвет на HomeMax: Удобен вариант са XPS плоскостите


Полагането на XPS плоскостите е лесна и удобна опция. При тях профилът е тип нут и перо, така че отделните части ще кликнат без проблем плътно една към друга. Отрежете ги до нужния размер с помощта на трион и ги поставете между гредите. Добра новина е също и че при работа с този материал нямате нужда от пароизолационно фолио. Важно е обаче да осигурите на цялата конструкция перфектна вентилацията. За тази цел оставете разстояние от поне 4 до 6 см между плоскостите и покрива.


Монтаж на пароизолация


Знаете, че влагата в една къща може да дойде отвсякъде – отвън (валежи), отвътре (пара при готвене, къпане и прочие), а също и притискайки Ви от двете страни (конденз при разлика в температурите). Тук няма да задълбаваме в причините. Просто ще приемем, че в едно домакинство неизбежно има влага непрекъснато. И тъй като тя има свойството бързо и удобно да се настанява именно в изолацията, има риск за кратко време да я превърне в истинско гнездо за развъждане на мухъл, гъбички и бактерии. Можете да го предотвратите, като добавите върху засега почти съвършената си структура още един, специален слой – пароизолационен. Така ще я направите наистина съвършена.

Стъпка 1: След като завършите монтажа на ватата, поставете отгоре пароизолационното фолио – специален полиамид, който, за разлика от обикновените продукти, е устойчив и на атаките на препаратите за поддръжка на дървесина. Може да го положите във вертикална или хоризонтална посока. Важното е отделните листи винаги да се припокриват с по 10 см.


Стъпка 2: С помощта на такер прикрепете фолиото, като фиксирате на всеки 10 см. Внимавайте листите да не са прекалено опънати. Правилото е да има аванс от около 3 см на парче. Използвайте широки кламери и електронно регулируем такер, за да избегнете разкъсване и повреждане. Ако нямате такъв, парче картон също може да свърши работа. Поставяйте го върху фолиото, докато фиксирате с кламерите.


Стъпка 3: Уплътнете зоните на припокриване с двойнозалепваща лента. Най-лесният начин да го направите е като залепите лентата най-напред от долната страна, след това отстраните защитната хартия и плътно, без луфтове, притиснете втория лист отгоре. Не забравяйте да оставите аванси от по 10 см и при прехода към стените. Те ще са Ви изключително полезни при следващата, последната операция –

Уплътняване на връзките

по продължение на стените, около тръби и прочие. Топлият въздух има способността да намира и най-малката пролука, за да излезе през нея. Така че всичко трябва да бъде фино и безкомпромисно уплътнено. Все пак правите изолация!

Стъпка 1: Залепете стабилно самозалепваща се лента върху стената под аванса на фолиото.


Стъпка 2: Отстранете защитната хартия и поставете върху лентата свободния край на листа. Притиснете добре отгоре с помощта на подходяща летва. След като се уверите, че няма луфтове, фиксирайте всичко с винтове към стената.


Стъпка 3: Можете да отрежете излишните краища на авансите. Не късайте! Уплътнете по този начин всички останали връзки. Уверете се, че не са останали процепи, през които да минава въздух.

Облицовката

е последната и най-дизайнерската операция. Все пак не искате след всички усилия творението Ви да остане „по бельо”, нали? Можете да го облечете в красиви одежди от дървена ламперия, гипсокартон, мазилка, а защо не и плочки. Ето как:

Стъпка 1: Вътрешната част на облицовката се състои от дървени летви. Тях трябва да фиксирате перпендикулярно на дъските, които сте използвали за втория слой топлоизолация. Ако предпочитате, можете алтернативно да ползвате и алуминиеви профили.


Стъпка 2: Идва ред и на последния – видимия, слой. Ако сте решили той да е от декоративна мазилка или плочки, добре е да осигурите база от гипсокартон. За помещения с по-висока влажност използвайте специален влагоустойчив гипсокартон. Фиксирайте плоскостите с винтове върху летвите. Върху тази база вече можете свободно да творите.

Готово, покривът Ви е топлоизолиран. Можете гордо и без никакви угризения да заявите пред света, че „Няма повече да плащам отопление за тоя, дето духа.” и че от сега нататък „Моето топло си е мое.” Приятно чувство, нали?

Инструменти

Нож за рязане на изолационни плоскости/Универсален нож
Ръчен или електрически такер
Рулетка
Винтоверт
Строителна стълба
Работни ръкавици
Наколенки
Летва за рязане
Дърводелски метър
Молив
Предпазна маска
Защитни очила (при работа над главата)

Материали

Топлоизолационен материал
Пароизолационно фолио
Самозалепваща се лента
Уплътняваща лента
Летви за покрив
Винтове
Кламери за такер