Пчеларството като хоби може да звучи привлекателно, заради фактът, че може да бъде печелившо, но освен желание и любопитство за това начинание се изискват също много труд, отдаденост и най-вече внимание и любов.
Какво е необходимо за отглеждането на пчели
За старт в това начинание освен разбира се набавянето на пчелни семейства, което е препоръчително да направите с помощта на човек с опит, ще бъдат необходими и някои основни аксесоари и пчеларска техника. Препоръчително е инвентарът да бъде нов, а не втора употреба с цел предпазване на пчелите от заразяване. А ето и какво е необходимо:
- Пчелен кошер - могат да бъдат различни видове, най-разпространени са от типа Дадант-Блат и именно този ще откриете при нас. Можете да изберете между 6 или 10 рамков. Опцията за 10 рамки е с високо противоакарно дъно, а предимствата му са, че не гние, лесен е за поддръжка и осигурява добри условия за живот на пчелите;
- Центрофуга за мед - това е най-скъпата инвестиция, когато започвате, но пък е задължителна, защото на практика без нея няма как медът да бъде отделен от питите;
- Допълнителна пчеларска техника - този инвентар можете да закупите и след стартирането, но съвсем скоро ще разберете, че липсата му е едно малко мъчение. Тук включваме восъкотопилка и вана за разпечатване на восъка, изработени от неръждаема стомана, създадени за по-комфортна работа. Матураторът също подпомага значително работата. В него медът се филтрира и съхранява след центрофугиране;
- След центрофугата идва ред на матуратора - в него медът се филтрира и се складира;
- Работно облекло - това включва работен костюм или блуза, кожени ръкавици и було. Блузата и костюмът, които ще откриете при нас са изработени от естествени материали и включват пчеларска шапка. Дори да не сте алергични към ужилвания, препоръчително е, когато ще отваряте кошерите да сте добре защитени;
- Пушалка - тя се използва за успокояване на пчелите, когато трябва да се отвори кошерът. Използва техният инстинкт за самосъхранение, който се активира в следствие на димът от изгоряла дървесина. В нашия онлайн магазин се предлага и гориво за пушалка;
- Повдигач с кука или разединител - това също е част от задължителния пчеларски инвентар. С него отлепяте рамките от кошера, а ако се чудите за какво се използва извитата част - за подхващане на рамката и за почистване на полепналия клей;
- Хранилка за пчели - необходима е, за да могат пчелите да бъдат захранвани и през зимните месеци. Могат да се използва както за твърда, така и за течна храна;
- Четка за пчели - изработена от дърво и естествен косъм. Използва се за “смитане” на пчелите от рамките;
- Противоакарно дъно - от една страна то служи в борбата с акарите, от друга за проветрение през горещите летни дни, а от трета на дъното си има прашецоуловител. Предлага се вариант за 8 или за 10 рамки;
- Други аксесоари - ханеманова решетка, изолатор за маточник, лула за хващане на пчели, прелка и транспортна клетка;
- Храна за пчели - може да бъде суха или течна, като съдържа основно фруктоза и други монозахариди.
Началото не е лесно и се изисква една инвестиция, която обаче от една страна се възвръща, от друга пести време и усилия.
Как да се защитим от ужилване
Хората, които нямат опит в отглеждането на пчели и събирането на мед е добре да се запознаят как трябва да се предпазват. От съществено значение е да се носи подходящо защитно облекло, включително воал за пчели, както и да се разберат техниките за обработване на пчелите преди да бъдат отворени кошерите и да бъде взет материал.
На първо място отварянето на кошерът е добре да става при температури над 15 градуса, освен, ако не е наистина наложително. Преди да отворите използвате пушалка - тя отключва инстинкт за самосъхранение у пчелите и те започват да се хранят и да стават лениви. Това ви помага и предпазва.
На второ място - важно е винаги да носите защитно облекло, което е гладко и светло, тъй като пчелите реагират неблагоприятно на тъмен или вълнен материал.
Пчеларска шапка — Шапката трябва да е твърда и здрава, за да поддържа булото. Избягвайте тъмните филцови шапки.
Пчеларен воал — Сгъваемите телени воали, прикрепени към шапка, запазват формата си и осигуряват разумно разстояние между лицето на пчеларя и пчелите.
Чифт пчеларски гащеризон е почти задължителен, защото включва редица защитни функции. Повечето пчелари носят гащеризони в цвят каки или бяло.
Пчеларски ръкавици — Те трябва да са здрави, но гъвкави, за да позволяват движение на пръстите при повдигане на кутии и рамки.
Чифт ботуши, които покриват глезените — обикновено се носят ботуши с ластик, но тук можете да се подпомогнете и с някоя хитрина.
И един съвет - пчелите не обичат миризмата на парфюм, алкохол или пот. Това също може да ги раздразни и да искат да ви ужилят.
Всичко необходимо за събирането на меда
Събирането на мед става от късна пролет до късно лято, в края на август е добре да започне подготовката за зимуване. Медът се вади, когато е узрял, а за такъв се счита, когато кутийките са покрити с восък - по този начин пчелите запечатват продукцията и тя бива защитена от външната среда.
Как се случва самото събиране стъпка по стъпка, нека видим в следващите редове.
- Опушване с пушилката, за да бъдат по-спокойни пчелите.
- След 1-2 минути кошерът може да бъде отворен и започва ваденето на рамките, ако рамката ще се вади пчелите се изтръскват с помощта на четка.
- Рамките се пренасят до мястото за обработка с помощта на сандък.
- Когато имате малко количество за обработка, разпечатването може да стане с гребен, обратна вилица или чрез нагряване.
- Когато восъкът е свален рамките се поставят в центрофугата и медът се екстрактва.
- Накрая трябва да бъде поставен в матуратор, за да се филтрира от дребните частици.
Защо да изберете home-max.bg
Ние предлагаме всичко необходимо за един добър старт в това благородно начинание, при това на разумна цена. Поръчайте онлайн с доставка до наш магазин, офис на куриера или до Ваш адрес. Също така можете да закупите на място в нашите магазини в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе и Плевен.